Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 

Initiere Kundalini

  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postoverseas, on 14 septembrie 2017 - 09:41, said:

E bine ca ai facut paralela cu sarpele biblic, sa fie clara identitatea satanica. Fiecare alege in cunostinta de cauza.

Nu inteleg cum a fost "experienta spontana" descrisa foarte tehnic, cu 3 1/2 bucle, triplu tsulup & shit.

De fapt, cel mai corect este sa judeci acest lucru in contextul lui spiritual. Spiritualitatea orientala este mai veche fata de cea crestina care l-a inventat pe Satan si a evoluat independent de religiile iudaice. Similitudini exista, dar atat. In crestinism Satan reprezinta raul, in satanism Creatorul reprezinta raul (deoarece a creat si suferinta).
In religiile cu adevarat mature, vechi (mult mai vechi decat crestinismul) s-ar spune in limbaj crestin ca atat Iahve cat si Satan sunt Dumnezeu. Este vorba de energii primordiale care in esenta sunt manifestari ale aceleiasi divinitati. In India, de exemplu, orice credincios se duce atat la temple consacrate zeilor Vishnu si Lakshmi cat si la temple consacrate zeului Shiva sau zeitei Kali, Durga etc. Nu exista un confict intre credinciosi si este acceptat de toata lumea ca unii il adora mai mult pe Vishnu sau il adora mai mult pe Shiva (deoarece toti credinciosii stiu ca ambii reprezinta forme ale aceluiasi Dumnezeu).
Si, cum spuneam mai sus, totul depinde de cum s-a adaptat literatura tantrica in fiecare scoala spirituala. Initial cred ca energia Kundalini era strict corelata cu spiritualitatea lunara si ca treptat a patruns si in spiritualitatea solara.
Daca ar fi sa duc mai departe ideea ta, atunci Sfantul Duh are "identitate satanica", deoarece Sfantul Duh din Crestinism este Kundalini - sunt multi cercetatori spirituali care sustin acest lucru (iar daca nu este asa si din crestinism lipseste Kundalini care in Orient are caracteristicile Sfantului Duh din crestinism, atunci crestinismul nu poate fi decat o religie incompleta)...

Edited by _-_, 14 September 2017 - 10:07.


#20
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Bivolaru tocmai ce a iesit din puscarie, dornic sa ilumineze pe cat mai multi. Nu stiu daca face si kundalini, dar pregatiti-va canuta. Posted Image

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 10:02, said:


Daca ar fi sa duc mai departe ideea ta, atunci Sfantul Duh are "identitate satanica", deoarece Sfantul Duh din Crestinism este Kundalini - sunt multi cercetatori spirituali care sustin acest lucru (iar daca nu este asa si din crestinism lipseste Kundalini care in Orient are caracteristicile Sfantului Duh din crestinism, atunci crestinismul nu poate fi decat o religie incompleta)...

Corect, ai dus mai departe ideea mea, adica ai dus-o in derizoriu sau ai dus-o mai departe decat limita logica.
Analogia e gresita din multe puncte de vedere, dar sa ne amuzam putin: Kundalini e o persoana ?! Fiindca Duhul = Persoana.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,526
  • Înscris: 13.01.2011
Kundalini este o energie latenta, care poate sa fie activata/ intensificata/ etc, se zice.
Probabil ca este o ,,forta " cu doua taisuri, depinde cine si cum si in ce scop o foloseste.

#23
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Kundalini nu e o energie ce o poate activa oricine. Marea majoritate a maestrilor de kundalini yoga habar nu au cum sa o activeze. Desi totusi masoneria detine cunostiinte inalte la nivel ezoteric, nici macar masonii care sunt peste al 33 grad din ritul scotian nu detin tehnici de activare.

#24
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDestini, on 14 septembrie 2017 - 11:54, said:

Kundalini nu e o energie ce o poate activa oricine. Marea majoritate a maestrilor de kundalini yoga habar nu au cum sa o activeze. Desi totusi masoneria detine cunostiinte inalte la nivel ezoteric, nici macar masonii care sunt peste al 33 grad din ritul scotian nu detin tehnici de activare.
Deci nu exista, asta deduc din post. E ca norul lui Oort sau dark energy. Toata lumea vorbeste, mai ramane sa aflam si candva ceva mai concret.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007
Deci kundalini nu e o persoana, deci nu poate fi confundata cu Duhul Sfant per definitia crestina.

Ma gandesc ca initiatorul o fi avut o dereglare digestiva si in mod empiric a crezut ca l-a lovit kundalini.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postoverseas, on 14 septembrie 2017 - 10:46, said:

Corect, ai dus mai departe ideea mea, adica ai dus-o in derizoriu sau ai dus-o mai departe decat limita logica.
Analogia e gresita din multe puncte de vedere, dar sa ne amuzam putin: Kundalini e o persoana ?! Fiindca Duhul = Persoana.

Din cate cunosc, in religiile iudaice "Sfantul Duh" nu este considerat o persoana (ca Tatal si Fiul din trinitatea crestina, in general). Dar multe culte sau secte crestine il considera o persoana printr-un artificiu (cam cum este asociata energia Kundalini cu zeita Shakti, Kali etc.), dar nimeni nu se "roaga" la Sfantul Duh, asa cum nu se roaga la Kundalini (chiar daca Kundalini este, de exemplu, asociat zeitei Kali tot asa cum in crestinism Duhul Sfant personifica puterea lui Dumnezeu). De fapt, "Spiritul Sfant" nu este si nu a fost niciodata o persoana (este un un duh, spirit, energie cam cum sunt "spiritele naturii" in paganism, fara forma, doar manifestarea lor fiind cunoscuta).
In psihologie persoana este definita ca entitate bio-psiho-socio-culturala. Nu exista persoana si personalitate fara o intrupare fizica (in orice forma) cum a avut Isus Christos sau zeul creator dupa chipul si asemanarea caruia zice-se ca suntem facuti.

Pe aceasta arie nu dezbatem temele religioase (atunci cand sunt inevitabile datorita naturii unor subiecte) din perspectiva unor dogme specifice (nu de alta, dar crediniciosii sunt "sensibili" la orice nu se potriveste cu "cartile" lor "sfinte" si conversatiile se sfarsesc, de regula, cu certuri care nu sunt dorite pe aceasta arie, mai ales ca au arie separata). Cu alte cuvinte, nu intereseaza aici deloc punctul de vedere (critic) al unei credinte oarecare care sa se constituie intr-un punct de referinta, ci putem discuta in general si comparativ, cu accent pe religiile sau practicile religioase si non-religioase care se refera la Kundalini. Legatura cu crestinismul este indirecta, in sensul ca doar anumite persoane care au cercetat comparativ istoria religiilor si "guru" moderni din lumea hindusa care au inceput sa acorde atentie si crestinismului sustin ca energia Kundalini este Sfantul Duh. Dar niciunul dintre acestia, atat cat stiu, nu considera ca The Holy Spirit (Spiritus Sanctus) este o persoana. De asemenea, cum spuneam, nu toti crestinii considera ca Sf. Duh este persoana (poti cauta pe Google, textul "the holy spirit is not a person" si o sa te lamuresti dupa parcurgerea mai multor articole care sunt argumentele si contraargumentele, ca sa nu se faca off-topic aici).

Pe scurt, Kundalini este impersonal. Asa cum vaca (animal sacru la hindusi) este folosita la fel ca si icoana la crestinii ortodocsi (ca "obiect" de rugaciune), deoarece il reprezinta pe Dumnezeu, nu inseamna ca vaca in sine este Dumnezeu sau ca icoana este Dumnezeu. La fel si Kundalini sau Sfantul Duh...

Edited by _-_, 14 September 2017 - 12:42.


#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 12:28, said:


De fapt, nu este si nu a fost niciodata o persoana (este un un duh, spirit, energie cam cum sunt "spiritele naturii" in paganism, fara forma, doar manifestarea lor fiind cunoscuta).

Aici ai vorbit din perspectiva proprie, cu autoritatea.... ah, stai, nu ai nici o autoritate pe subiect.
Eu ma rog Duhului Sfant, precum si alti crestini. Deci pe asta am lamurit-o.
NU am probleme cu cei care sunt critici la adresa crestinismului. Dar acei critici sa nu-mi puna cuvinte in gura. In concluzie, crestinismul mainstream de toate culorile ortodoxie - catolicism - protestantism defineste Duhul ca persoana de acelasi fel cu Tatal si Fiul.

Oricum, trebuie sa recunosc ca arta discursului tau e impresionanta. Detii o tehnica de manipulare de calitate prin discursul scris. Detalii care apar la locul potrivit. Nu functioneaza la mine. Kundalini meu il bate pe al tau.

Revenind, eu raportez ca spontan nu mi s-a activat nimic si sunt sincer in relatarea acestei experiente valoroase.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postoverseas, on 14 septembrie 2017 - 12:39, said:

Eu ma rog Duhului Sfant, precum si alti crestini. Deci pe asta am lamurit-o.

Eu cred ca te rogi la Dumnezeu ca tata, fiu si personificare a puterii divine ca Duh Sfant, nu la Sfantul Duh in sine (care este doar putere, energie trimisa si controlata de Dumnezeu - cum spun crestinii). Posted Image

Citeste, de exemplu, lista de argumente din acest articol: http://www.biblicalu...od-the-father-2
Cel putin argumentele lingvistice, bazate pe analiza textelor din cartile biblice sunt infailibile (nu are importanta ce au votat niste popi in majoritate la nu stiu ce consilii cand s-au stabilit dogmele unei biserici).

Edited by _-_, 14 September 2017 - 12:56.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007
Conspectand VT si NT gasim vreo cateva zeci de exprimari literale prin care Duhului ii sunt atribuite fix aceleasi actiuni ca Tatalui si/sau Fiului, de genul:
Dz. a pedepsit pe Israel - Duhul a pedepsit...
Fiul a zis apostolilor - Duhul a zis...
si vorbim de fix aceleasi circumstante din expresii (loc/ timp)
Zic sa ne concentram pe kundalini fiindca biblic treburile sunt studiate matematic.

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 12:44, said:

Eu cred ca te rogi la Dumnezeu ca tata, fiu si personificare a puterii divine ca Duh Sfant,

Mult mai bine decat expresia "de fapt" care are alta incarcatura.

#30
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postoverseas, on 14 septembrie 2017 - 12:39, said:

Kundalini meu il bate pe al tau.

😇 😂 Antologic.

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postoverseas, on 14 septembrie 2017 - 12:50, said:

Mult mai bine decat expresia "de fapt" care are alta incarcatura.

De fapt, am vrut sa spun ca "ar trebui sa te rogi" la "Dumnezeu ca tata, fiu si personificare a puterii divine ca Duh Sfant, nu la Sfantul Duh in sine (care este doar putere, energie trimisa si controlata de Dumnezeu". Ca nu am de unde sa stiu exact ce reprezentari mentale ai cand te rogi, mai ales ca eu nu urmez o cale devotionala, deci nu ma rog la niciun fel de zeu si nici nu am gasit dovezi privind existenta lui Dumnezeu sau a vreunui zeu, dar nici nu neg ca ar putea exista. Mai curand ar exista ceva dovezi privind existenta corpului energetic, a chakrelor si a energiei Kundalini (posibil ceea ce religiile cu origine iudaica numesc "Sfantul Duh") decat a zeilor. Cu toate acestea este cert ca din punct de vedere "tehnic" credinta in zei ajuta (personificarea lui Kundalini ca zeita, a Duhului Sfant ca Dumnezeu, a energiei magice mana ca spirit etc.), dar pentru mine Kundalini, Mana, Sfantul Duh etc. ramane o forta impersonala (daca exista) - cel putin aceasta rezulta din tot ce am citit si concluzionat eu pana acum. Si repet ca este doar punctul meu de vedere (si al multor altora) si sunt prea "batran" ca sa fiu "convertit". Posted Image
(Tu ai citit altceva, acordand credibilitate mai mare altor surse, deci ai alte pareri. Este ok. Important este sa iti fie de folos aceasta credinta. Pentru mine toate credintele spirituale suficient de maturizate sunt valoroase. In toate religiile mature exista persoane care au evoluat spiritual sau au dobandit "mana", atata vreme cat s-au dedicat in totalitate unei cai spirituale sau magice).

Edited by _-_, 14 September 2017 - 13:38.


#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,250
  • Înscris: 16.03.2004
Kundalini este un spirit. Acesta este chemat prin procedee specifice de către lumea orientală de credință hindusă. Inițiații susțin că este o forță/energie dar ...în realitate, nicio forță nu provine din neant ci este acțiunea unui spirit.
Spiritele sunt omniprezente, spre deosebire de suflete. Kundaini ăsta poate intra în oricâte persoane umane dorește, doar să fie chemat. Hindușii își deschid al treilea ochi sau o altă chacră și kundalini intră, simplu ca bună ziua.
Nu o să vă vină să credeți dar kundalini își face veacul și pe la creștini. Aceștia își pun mâinile unii peste alții, pe frunte unde este al treilea ochi, și își transmit kundalini. Efectele sunt: râsete, tăvăliri, rostogoliri, căderi pe spate, lipotimii. Totul într-o stare de beatitudine.

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu doar in credintele si practicile de origine hindusa (brahmanism, hinduism etc.) este mentionata energia Kundalini, ci si in literatura buddhista (care este independenta de credinta in zeii hindusi) sau a unor scoli orientale de Yoga necorelate cu nicio religie.

Tehnicile de activare si ridicare a energiei Kundalini (din Yoga, Tantra etc.) nu contin nimic care sa aduca a invocatie magica, so...

#34
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Daca ar fi sa ma iau dupa ce spune Destini, ar trebui sa vina niste masoni peste 33 sa ne lumineze ce e si ce face. Cu ocazia asta poate mai aflam noutati legate de organizarea lojilor sau de gradele secrete peste 33.

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,250
  • Înscris: 16.03.2004

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 16:39, said:

nu contin nimic care sa aduca a invocatie magica, so...

Nu poți delimita hinduismul de zeii săi, atât de numeroși. Numele zeilor care se invocă în hinduism sunt cuprinse în mantrele care se rostesc în timpul ceremonialelor.

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 16:39, said:

ci si in literatura buddhista (care este independenta de credinta in zeii hindusi)

În credința budistă care este denumirea echivalentă pentru kundalini?

#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDestini, on 14 septembrie 2017 - 11:54, said:

Kundalini nu e o energie ce o poate activa oricine. Marea majoritate a maestrilor de kundalini yoga habar nu au cum sa o activeze. Desi totusi masoneria detine cunostiinte inalte la nivel ezoteric, nici macar masonii care sunt peste al 33 grad din ritul scotian nu detin tehnici de activare.

Ehee marea majoritate a maestrilor yoga habar n-au cum sa o activeze, nici masonii nu prea stiu, dar tu le dai clasa la toti . Mai barosane cine se poate pune cu tine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate